Професор Крижанівська Ірина Володимирівна –

фундатор судово-медичної школи Буковини

(до 95-річчя від дня народження)

   Крижанівська Ірина Володимирівна (1922-1992) – судовий медик, професор, учениця професора Ю.С. Сапожнікова, одна з його перших аспірантів. Народилася 20 лютого 1922 року в м. Козятин Вінницької області, в сім’ї службовця. Після закінчення середньої школи в 1941 році поступила на 1-й курс ІІ-го Київського медичного інституту, який закінчила в липні 1944 року в м. Челябінську, куди інститут було евакуйовано в зв’язку з початком Великої Вітчизняної війни 1941-1945р.р. У 1945-1948 роках навчалася в аспірантурі на кафедрі судової медицини Київського медичного інституту після закінчення якої по 1948 рік працювала судово-медичним експертом Київського обласного бюро судово-медичної експертизи, а з березня 1948року по серпень 1951 року – асистент кафедри судової медицини Київського медичного інституту. У лютому 1950 року Ірина Володимирівна захистила кандидатську дисертацію «Дослідження вхідного і вихідного отворів при пострілах із автоматичного пістолета системи Токарева».
   Наказом №717-0 по Міністерству охорони здоров’я УРСР від 20.07.1951 року Крижанівську І.В. призначено завідуючою кафедри судової медицини Чернівецького медичного інституту, яку вона очолювала до 1985 року. У березні 1970 року захистила дисертацію на здобуття вченого ступеня доктора медичних наук на тему: «Судово-медична оцінка ранніх строків давності колото-різаних та забитих ран морфологічними методами», а в жовтні 1971 року Ірина Володимирівна стала професором. Науковим напрямом роботи Ірини Володимирівни та всього колективу кафедри було визначення давності та прижиттєвості спричинення ушкоджень м’яких тканин тіла людини. Впродовж багатьох років очолювала наукове товариство судових медиків та криміналістів Чернівецької області.
   ЇЇ перу належить 63 наукові праці, підготувала 1 кандидата медичних наук. Займалась громадською роботою, тривалий час була ученим секретарем вченої ради Чернівецького медичного інституту, неодноразово обиралась депутатом Чернівецької міської ради народних депутатів.
   Вона була чуйною людиною, прекрасним педагогом, висококваліфікованим фахівцем в галузі судової медицини. Користувалась заслуженим авторитетом серед професорсько-викладацького складу та студентів інституту, працівників судово-слідчих органів та співробітників обласного бюро судово-медичної експертизи. Ім'я Ірини Володимирівни навічно внесено в Книгу Пошани Буковинського державного медичного університету.
   Інформацію підготував: завідувач кафедри судової медицини та медичного правознавства, д.мед.н., професор Бачинський В.Т.