Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні питання судової медицини»

 5-6 жовтня 2016 року у Мінську, Республіка Білорусь відбулася міжнародна науково-практична конференція «Актуальні питання судової медицини», в роботі якої прийняли участь вчені і практичні працівники судово-експертних і освітніх закладів Республіки Білорусь, України, Республіки Казахстан, Литовської Республіки, Латвійської Республіки, Російської Федерації та Швейцарії. Українську делегацію представляли начальник КМУ «Обласне бюро судово-медичної експертизи» Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА, завідувач кафедри судової медицини та медичного правознавства ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет» д.мед.н., професор Бачинський Віктор Теодосович, декан медичного факультету № 3, д.мед.н., доцент Савка Іван Григорович, доцент кафедри судової медицини та медичного правознавства к.мед.н., доцент Ванчуляк Олег Ярославович, а також колеги із Тернополя – завідувач курсу судово-медичної експертизи Тернопільського державного медичного університету ім. І.Я.Горбачевського к.мед.н., доцент Франчук Валентин Васильович та із Житомира – начальник Житомирського обласного бюро судово-медичної експертизи, к.мед.н, доцент Зозуля Віталій Михайлович.

   Під час свого перебування на конференції учасники делегації брали активну участь у роботі секцій та практичних семінарів, а також з ознайомчою метою відвідали різні судово-медичні відділення Комітету судових експертиз, де мали змогу ознайомитися із умовами роботи та матеріально-технічним забезпеченням даних підрозділів. Цікаво було дізнатись, що на даний момент Білорусь – єдина країна на пострадянському просторі, де Указом Президента Республіки Білорусь від 01.07.2013 року №292 «Питання Державного комітету судових експертиз Республіки Білорусь» усі експертні установи були виведені з підвідомчих міністерств (охорони здоров’я, внутрішніх справ, юстиції тощо) та зібрані у єдиний Державний комітет судових експертиз Республіки Білорусь, який підпорядкований безпосередньо Голові держави, що по суті об’єднало в одну систему спеціалістів з різних галузей знань. Одночасно було проведено масштабне переоснащення експертних лабораторій, судово-медичних моргів, закуплена сучасна діагностична криміналістична техніка, проведена робота з підготовки професійних кадрів. Все це в сукупності призвело до того, що на сьогодні судово-медична експертна служба в Білорусі одна з найкращих на пострадянському просторі.


   Членами делегації від нашого університету було презентовано результати використання лазерних спектрофотополяриметричних методів та методик просторового моделювання у судово-медичній практиці та науці з обґрунтуванням їх застосування, на прикладі робіт проф. Бачинського В.Т. «Можливості лазерно-поляриметричних методів дослідження біологічних тканин для вирішення проблемних питань судової медицини», доц. Савка І.Г. «Реконструкція ділянок переломів трубчастих кісток у судовій медицині з використанням методик просторового моделювання» та доц. Ванчуляка О.Я. «Дослідження оптично неоднорідних структур міокарда методом спектрально-селективної лазерної автофлюоресцентної поляриметрії для посмертної діагностики гострої коронарної недостатності». Матеріали доповідей були надруковані у збірнику конференції, викликали жвавий інтерес та обговорення, зокрема практичних судово-медичних експертів зацікавила можливість застосування представлених методик у практичній діяльності. Приємно зазначити, що доповіді наших науковців схвально оцінила директор Університетського центру судової медицини (Лозана-Женева) prof., MD. Silke Grabherr, яка з метою подальшої можливої співпраці запросила наших делегатів відвідати конференцію по судовій медицині у м. Женева 19-20 жовтня 2017 року.


   У вільний від засідань час учасникам конференції, у рамках культурно-просвітньої програми заходу, було запропоновано відвідати та ознайомитись із роботою Білоруського автозаводу БЕЛАЗ, який є одним із лідерів світового виробництва важкої кар’єрної техніки. Також делегатам була надана можливість відвідати театр опери та балету, а саме оперу «Весілля Фігаро».

   Варто відзначити високий організаційний і науково-практичний рівень конференції, у рамках якої науковці з різних країн мали змогу представити свій науковий доробок, ознайомитись з новітніми досягненнями судово-медичної науки та практики. Захід сприяв налагодженню ділових контактів та науковій співпраці між провідними науковцями в галузі судової медицини.